16

Faule przyznane

16
18

Mistrzowie Europy zagrają w ćwierćfinale Euro 2012. Hiszpanie w swoim ostatnim meczu fazy grupowej pokonali Chorwatów 1:0 (0:0). Mimo zwycięstwa, podopieczni Vicente del Bosque nie zachwycili, a decydującego gola strzelili dopiero w końcówce spotkania.

Obydwu zespołom awans gwarantował remis 2:2 lub wyższy. Vicente del Bosque zapowiedział jednak, że jego podopieczni zagrają o zwycięstwo. – Pracuję w piłce nożnej od bardzo wielu lat. Nie ma mowy, żebyśmy ustawiali wynik meczu z Chorwacją – powiedział 62-letni trener Hiszpanii.

Szkoleniowiec Chorwatów, Slaven Bilić, wyraźnie czuł respekt przed La Furia Roja. W pierwszych dwóch meczach desygnował do gry dwóch napastników: Mario Mandżukicia i Nikicę Jelavicia. Tym razem jednak ten drugi usiadł na ławce rezerwowych, a linię pomocy wzmocnił Danijel Pranjić.

Przed meczem Hiszpanie prosili o zroszenie murawy, jednak Bilić... nie wyraził na to zgody, chcąc utrudnić rywalom szybką grę.

Już pierwsze minuty spotkania pokazały, że Chorwaci nie zamierzają iść na wymianę ciosów. Vatreni cofnęli się na własną połowę i przyczajeni czekali na okazję do kontrataków. Hiszpanie z kolei w swoim stylu, krótkimi podaniami starali się zbliżyć do bramki rywali.

W pierwszej połowie niewiele z tego jednak wynikało. Mistrzowie Europy mieli zdecydowaną przewagę, ale tylko raz, po indywidualnej akcji i strzale Fernando Torresa, poważnie zagrozili bramce Chorwatów. Widząc nieporadność swoich kolegów z formacji ofensywnej, strzałów z dystansu próbowali środkowi obrońcy: Sergio Ramos i Gerard Pique, ale te próby również nie przyniosły efektu.

Po zmianie stron odważniej zaatakowali piłkarze Slavena Bilicia. Duża w tym zasługa Luki Modricia, który wziął odpowiedzialność za ofensywne poczynania Chorwatów na swoje barki. W 59. minucie filigranowy pomocnik Tottenhamu Hotspur fantastycznie dośrodkował na głowę Ivana Rakiticia. Strzał zawodnika Sevilli znakomicie obronił jednak Iker Casillas.

Im bliżej końca meczu, tym Chorwaci coraz większe siły rzucali do ataku. Odbijało się to na grze defensywnej. Hiszpanie wykorzystali to w 89. minucie, zdobywając bramkę po szybkim kontrataku. Iniesta otrzymał podanie od Fabregasa i zagrał do rezerwowego Jesusa Navasa, który z najbliższej odległości wpakował piłkę do bramki.

Piłkarze Vicente del Bosque, dzięki zwycięstwu w bezpośrednim meczu z Włochami, zakończyli rywalizację w grupie C na pierwszym miejscu. W ćwierćfinale zmierzą się z zespołem, który zajmie drugie miejsce w grupie D.

Czytaj również: Włosi zrobili swoje. Squadra Azzurra w ćwierćfinale