Huseyin Gocek

Bulent Yildirim

Sędzia techniczny

Wiktor Szewcow

Nie było niespodzianki w ostatnim podczas mistrzostw Europy meczu na stadionie w Poznaniu. Reprezentanci Włoch po bramkach Antonio Cassano i Mario Balotellego pokonali Irlandię 2:0 (1:0). W drugim poniedziałkowym spotkaniu Hiszpanie wygrali z Chorwatami, dzięki czemu piłkarze Squadra Azzurra awansowali do ćwierćfinału z drugiego miejsca w grupie C.

Cesare Prandelli dokonał rewolucji w składzie w porównaniu do dwóch poprzednich meczów na tej imprezie. Włosi zagrali czterema, a nie trzema obrońcami. Po raz pierwszy na turnieju szansę od trenera dostali Ignazio Abate, Andrea Barzagli i Federico Balzaretti, a w ataku narzekającego na uraz Mario Balotellego zastąpił Antonio Di Natale. Daniele De Rossi został za to przesunięty ze środka defensywy do pomocy.

Włosi nie rozpoczęli spotkania od huraganowych ataków, ale z biegiem czasu ich przewaga była coraz większa. Pierwszą doskonałą okazję stworzyli sobie jednak dopiero po pół godzinie. Antonio Cassano dostał prostopadłe podanie z głębi pola i minął Shay'a Givena, ale jego strzał z ostrego kąta zdołał zablokować jeden z obrońców.

Kolejne błędy Givena

To właśnie 32-letni napastnik Milanu stwarzał największe zagrożenie pod bramką rywali. W 35. minucie po jego mocnym uderzeniu z dystansu po raz kolejny na tych mistrzostwach niepewnie interweniował Given i piłka wyszła na rzut rożny. Po chwili Włosi cieszyli się z prowadzenia - Cassano po dośrodkowaniu Andrei Pirlo pokonał głową irlandzkiego golkipera, który kolejny raz nie błysnął refleksem. Piłkę wybił co prawda stojący przy słupku Damien Duff, ale ta wcześniej wyraźnie minęła linię bramkową.

Po przerwie mistrzowie świata z 2006 roku grali spokojnej, szczególnie, że wynik meczu w Gdańsku był dla nich korzystny. Nie wszystko układało się jednak dla nich idealnie - urazu nabawił się filar obrony Giorgio Chiellini i musiał opuścić boisko.

Włosi rzadziej niż przed przerwą zapuszczali się w pobliże pola karnego rywali, Irlandczycy nie potrafili za to poważnie zagrozić Gianluigiemu Buffonowi. Bramkarz Juventusu musiał tylko raz udowodnić swoją wartość, gdy obronił groźny strzał Keitha Andrewsa z ponad 25 metrów.

Balotelli wreszcie trafia. I to jak

W końcówce za drugą żółtą kartkę z boiska został usunięty Andrews. Włosi wykorzystali to w ciągu kilkudziesięciu sekund. Swoją pierwszą bramkę na Euro zdobył wprowadzony po przerwie Mario Balotelli, któremu nie przeszkodził nawet ciągnący go mocno za koszulkę John O'Shea. Napastnik Manchesteru City mimo to niekonwencjonalnym strzałem z woleja pokonał Givena i ustalił wynik spotkania.