Matej Jug

Slavko Vincic

Sędzia techniczny

Stephane Lannoy

Ostatni mecz Euro 2012 w Gdańsku obfitował w bramki! Reprezentacja Niemiec w drugim ćwierćfinale mistrzostw Europy rozbiła Grecję 4:2 (1:0) i ze spokojem będzie się przygotowywać do półfinału, w którym zmierzy się ze zwycięzcą meczu Anglia – Włochy.

Joachim Loew na kilka godzin przed spotkaniem z Grecją zadecydował, że da odpocząć największym gwiazdom reprezentacji Niemiec. Mecz z ławki rezerwowych obserwowali Mario Gomez, Lukas Podolski oraz Thomas Mueller. Na boisku zastąpili ich odpowiednio Miroslav Klose, Andre Schuerrle i debiutujący na Euro Marco Reus.

Zmiany nie wpłynęły negatywnie na postawę naszych zachodnich sąsiadów, którzy już w 3. minucie cieszyli się ze zdobycia bramki. Jednak radość niemieckich piłkarzy nie trwała długo, bo sędzia w całej akcji dopatrzył się "spalonego", na którym był Schuerrle.

W następnych minutach wicemistrzowie Europy zdominowali Greków i raz po raz szturmowali bramkę strzeżoną przez Michalisa Sifakisa. Golkiper Arisu Saloniki uwijał się jak w ukropie i z wielkim trudem bronił strzały Reusa, Mesuta Oezila czy też Samiego Khediry. Jednak w 39. minucie musiał wyciągać piłkę z siatki po kapitalnym uderzeniu kapitana Niemców – Philippa Lahma.

Po zmianie stron obraz gry nie uległ diametralnej zmianie, ale w 55. minucie Niemcy nadziali się na zabójczą kontrą reprezentacji Hellady. Prawą stroną boiska popędził Dimitris Salpingidis i idealnie dośrodkował w pole karne do Giorgosa Samarasa. Grecki napastnik dostawił tylko stopę i pokonał Manuela Neuera.

Strata bramki podziałała na podopiecznych Joachima Loewa jak płachta na byka. Niemcy, podrażnieni stratą bramki, wściekle zaatakowali i w 61. minucie za sprawą kapitalnego woleja Samiego Khediry ponownie wyszli na prowadzenie.

Jak się później okazało trafienie zawodnika Realu Madryt rozwiązało worek z bramkami. Kilka chwil po wyjściu na prowadzenie na listę strzelców wpisał się Miroslav Klose, dla którego było to 64. gol w 120. występie w reprezentacji Niemiec.

Jednak dwubramkowe prowadzenie wcale nie satysfakcjonowało naszych zachodnich sąsiadów. W 74. minucie czwartego gola dla wicemistrzów Europy zdobył Marco Reus. Zawodnik Borussii Dortmund pozazdrościł Khedirze i pokonał bramkarza rywali równie pięknym wolejem jak piłkarz Królewskich.

Tuż przed końcem spotkania rozmiary porażki zmniejszył Dimitris Salpingidis, który wykorzystał rzut karny. Chwilę później sędzia zagwizdał po raz ostatni i z awansu do półfinału Euro 2012 cieszyli reprezentanci Niemiec. W nim zmierzą się ze zwycięzcą niedzielnego meczu Anglia – Włochy.