Huseyin Gocek

Bulent Yildirim

Sędzia techniczny

Damir Skomina

W półfinałowym starciu Hiszpanii z Portugalią w Doniecku nie zabrakło nerwów i emocji. Po regulaminowym czasie i dogrywce utrzymywał się wynik 0:0, a losy spotkania rozstrzygnęły dopiero rzuty karne, które lepiej egzekwowała La Roja. Obrońcy tytułu zwyciężyli 4:2 i zagrają w finale!

Iberyjskie derby zapowiadano jako rewanż za mecz 1/8 finału MŚ sprzed dwóch lat, kiedy Hiszpania wygrała 1:0, i rozegrane kilka miesięcy później towarzyskie spotkanie, zakończone sensacyjnym 4:0 dla Portugalii. Miała to być również konfrontacja Cristiano Ronaldo z kolegami z Realu Madryt i wielkimi rywalami z Barcelony.

Trener Hiszpanów Vicente del Bosque zaskoczył obsadą pozycji jedynego napastnika. Na szpicy zagrał Alvaro Negredo, który jak dotąd zaliczył zaledwie minutę w grupowym spotkaniu z Chorwacją. Paulo Bento również zmienił snajpera, ale z konieczności – kontuzjowanego Heldera Postigę zastąpił Hugo Almeida.

Obie drużyny miały świadomość stawki spotkania, grały ostrożnie, a pierwsza połowa nie obfitowała w podbramkowe sytuacje. Przewagę w posiadaniu piłki mieli Hiszpanie, ale dobrze zorganizowani i zdyscyplinowani Portugalczycy atakowali rywali bardzo wysoko. La Roja nie mogła spokojnie rozgrywać akcji nawet na połowie boiska i narzucić swojego ulubionego stylu gry.

Najgroźniej pod bramką Rui Patricio było więc po strzałach z linii pola karnego. Jednak uderzenia zarówno Alvaro Arbeloi z 9. minuty, jak i Andresa Iniesty 20 minut później okazały się minimalnie niecelne. Precyzji zabrakło także Cristiano Ronaldo – w 31. minucie próba portugalskiego asa nieznacznie minęła słupek bramki Ikera Casillasa.

Po zmianie stron obraz gry się nie zmienił. Na zmianę zdecydował się za to zniecierpliwiony Vicente del Bosque, który już w 52. minucie ściągnął z boiska słabego Negredo i wprowadził Cesca Fabregasa.

Hiszpanie, choć wymieniali coraz więcej podań, nadal nie stwarzali jednak zagrożenia dla Rui Patricio. W swojej bramce nudził się także Casillas, bo Portugalczycy ograniczali się do niecelnych strzałów z dystansu. W ostatniej minucie regulaminowego czasu gry to oni mogli jednak przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść, ale po szybkiej kontrze Raul Meireles nieco za lekko podał do Ronaldo, a ten przeniósł piłkę ponad poprzeczką. Sędzia zarządził dogrywkę.

Dodatkowy czas gry również nie przyniósł rozstrzygnięcia, a dużo bliżej zdobycia bramki byli Hiszpanie, którzy stworzyli więcej dogodnych sytuacji, niż w regulaminowym czasie. W 104. minucie Andres Iniesta miał na nodze piłkę meczową, ale po świetnym dośrodkowaniu Jordiego Alby strzelił źle i jego strzał obronił Rui Patricio. Do wyłonienia pierwszego finalisty Euro 2012 potrzebne były rzuty karne.

W tych więcej zimnej krwi zachowali Hiszpanie, wśród których zawiódł jedynie Xabi Alonso. Portugalczycy mylili się dwa razy (Joao Moutinho i Bruno Alves) i musieli przełknąć gorycz porażki. La Roja czeka natomiast na finałowego rywala, którego wyłoni czwartkowy mecz Włochów z Niemcami.