Sędziowie Euro 2012: Jonas Eriksson

SPORT.TVP.PL prezentuje sylwetki arbitrów, którzy będą sędziować podczas mistrzostw Europy w Polsce i na Ukrainie. Oto Rockefeller wśród sędziów – Szwed Jonas Eriksson.

Zdjęcie Jonas Eriksson jest bogatszy niż duża część piłkarzy (fot. Getty Images)

Jonas Eriksson
Urodzony 28 marca 1974 w Lulei


Eriksson mógłby zajmować się tylko sprawdzaniem rosnących odsetków na koncie. Szwed był kiedyś dziennikarzem. Swój majątek zbił sprzedając udziały w spółce medialnej zajmującej się prawami do transmisji sportowych. Jego fortuna szacowana jest na ponad osiem milionów euro! Eriksson nie zamierzał jednak tylko odcinać kuponów i pławić się w bogactwie. Zajął się sędziowaniem, ponieważ jak sam mówi, kocha to robić i nie zamierza z tego rezygnować.

Karierę sędziowską zaczął w 1994 roku. Sześć lat później prowadził już mecze w Allsvenskan najwyższej lidze w Szwecji. Ma ich na swoim koncie niemal dwie setki. W 2002 roku zadebiutował jako sędzia międzynarodowy. Od sezonu 2009/2010 jest posiadaczem licencji FIFA Elite, która daje mu prawo gwizdania w najważniejszych spotkaniach. Był arbitrem w wielu meczach Ligi Europejskiej i Ligi Mistrzów oraz w eliminacjach do Euro i mistrzostw świata. Euro 2012 będzie jego pierwszą wielką imprezą.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Eriksson, trochę ze względu na swój majątek, trochę na pracę sędziowską jest bardzo ostrożny. Bardzo rzadko wypowiada się w mediach i nigdy nie zdradza żadnych szczegółów dotyczących rodziny. Przed wszystkimi ważnymi spotkaniami, które prowadzi każe żonie szczelnie zamykać drzwi i nie odbierać telefonów. – Każdy sędzia słyszał pogróżki – powiedział.

Choć nie ma sędziowskiego idola, przyznał, że kilka cech innych arbitrów mu imponuje. – Chciałbym mieć język ciała Andersa Friska, oczy Pierluigiego Colliny i kroki Markusa Merka – wyznał. Jak sam podkreślił bardzo cieszy go fakt, że jego nazwisko rzadko pojawia się w mediach, co oznacza, że dobrze wykonuje swoją pracę.

Polscy kibice mogą go pamiętać z meczu Polska – Słowacja w eliminacjach do mundialu w RPA. W październiku 2009 roku biało-czerwoni przegrali 0:1 po samobójczym trafieniu Seweryna Gancarczyka.

Czytaj także: Sędziowie Euro 2012: Bjoern Kuipers