Sędziowie Euro 2012: Nicola Rizzoli

SPORT.TVP.PL prezentuje sylwetki arbitrów, którzy będą sędziować mecze podczas mistrzostw Europy w Polsce i na Ukrainie. Oto włoski następca Pierluigiego Colliny – Nicola Rizzoli.

Zdjęcie Nicola Rizzoli (fot. Getty Images)

Nicola Rizzoli
Urodzony 5 października 1971 roku w Bolonii


Złośliwi uważają, że kolejne awanse Rizzolego to zasługa wpływów, jakimi cieszy się jego legendarny już rodak Pierluigi Collina. Fakty mówią jednak inaczej. Rizzoli jest znakomitym arbitrem, o czym świadczy choćby nagroda dla najlepszego sędziego we Włoszech, jaką dostał w 2011 roku.

Rizzolego, z zawodu architekta, na boisku cechuje niebywały spokój. Przed podjęciem decyzji zazwyczaj wysłuchuje, co mają do powiedzenia zawodnicy. Nie jest impulsywny i dogłębnie analizuje sytuacje mogące budzić kontrowersje.

Nie oznacza to jednak, że jest całkowicie wolny od błędów. W 2009 roku prowadził spotkanie między Interem i AS Roma, za które został bardzo skrytykowany. Władze ligi zesłały go wręcz na chwilę do niższej klasy rozgrywkowej.

Kariera Rizzolego rozpoczęła się w 1998 roku. Włoch początkowo sędziował w Serie C, ale z czasem piął się w górę w hierarchii. W 2007 roku został sędzią międzynarodowym. Od razu został też zaproszony do szwajcarskiego Nyonu na szkolenie dla najbardziej utalentowanych arbitrów.

Pierwszym meczem Ligi Mistrzów, w którym był rozjemcą, było spotkanie Sportingu Lizbona z Bazyleą w październiku 2008 roku. Wcześniej prowadził mecze kwalifikacyjne w tych rozgrywkach. Jego najważniejszym do tej pory meczem w Champions League był ćwierćfinał w 2010 roku Manchester United – Bayern Monachium. Po spotkaniu Rizzolego bardzo ostro krytykowali angielscy fani.

Nie miało to jednak przełożenia na rozwój jego kariery. W tym samym roku został bowiem wyznaczony do sędziowania w jednym z najważniejszych meczów w klubowej piłce nożnej – finału Ligi Europejskiej. Włoch ma już za sobą kilka prestiżowych spotkań, ale Euro 2012 będzie jego pierwszą, wielką imprezą.

Czytaj także: Sędziowie Euro 2012: Damir Skomina