Ukraińscy piłkarze dostaną milion euro

Dziesięć milionów euro otrzyma ukraińska federacja piłkarska (FFU) za udział swej reprezentacji w finałowym turnieju mistrzostw Europy 2012. Dziesięć procent tej sumy przeznaczone zostanie dla drużyny narodowej - podało Centrum Informacyjne Ukraina 2012.

Zdjęcie Piłkarze Ukrainy dostali milion euro do podziału (fot. Getty Images)

Kwota, jaką UEFA przekaże FFU to nieco ponad pięć procent ogólnej puli nagród przeznaczonej dla uczestników turnieju. Składa się na nią bonus w wysokości osiem milionów euro, jaki otrzymuje każda z 16 federacji krajów-uczestników Euro 2012, milion za zwycięstwo w meczu ze Szwecją i milion za zajęcie trzeciego miejsca w grupie.

Wypłata dla ukraińskiej federacji mogłaby wzrosnąć o kolejne 500 tysięcy euro, gdyby nie błędna decyzja sędziego, który nie uznał bramki zdobytej przez Marco Devica w meczu z Anglikami.

Obok finansowych nagród przyznanych za fazę grupową UEFA dodatkowo wypłaci po dwa miliony euro ćwierćfinalistom, po trzy miliony uczestnikom półfinałów i po 4,5 miliona drużynom, które zagrają w finale. Mistrz Europy dostanie dodatkową premię w wysokości 7,5 miliona euro.

Maksymalna wysokość nagrody dla zwycięzcy Euro 2012 to 23,5 miliona euro, ale szanse sięgnięcia po maksymalny bonus ma już tylko reprezentacja Niemiec, która wygrała wszystkie pojedynki w grupie.

Polska reprezentacja za osiągnięcia sportowe w turnieju otrzyma milion euro (za dwa remisy), z czego połowa ma być przeznaczona do podziału przez drużynę.

Czytaj także: Nie będzie protestu Ukrainy. Błochin zostaje