Benitez o Anglii: talenty są, ale filozofii brak

Były trener Liverpoolu Rafael Benitez stwierdził na łamach brytyjskiego dziennika "The Independent", że w młodych angielskich piłkarzach drzemie ogromny potencjał, jednak by w pełni go wykorzystać, konieczne są zmiany w systemie szkolenia.

Zdjęcie Kibice reprezentacji Anglii muszą jeszcze poczekać na sukces swojego zespołu (fot. Getty Images)

Benitez uważa, że dla młodych zawodników reprezentacji Anglii Euro 2012 będzie w przyszłości cenną lekcją. – Pożegnanie z turniejem po rzutach karnych będzie dla nich bardzo przydatnym doświadczeniem. Nie ma się jednak co oszukiwać - Włosi byli zespołem zdecydowanie lepszym. Zbudowanie systemu, który pozwoli angielskim piłkarzom rywalizować z najlepszymi, zajmie jeszcze wiele czasu – uważa Hiszpan.

Jego zdaniem, w Anglii konieczne jest zrewolucjonizowanie systemu szkolenia zawodników, a także stworzenie spójnej futbolowej filozofii. – Angielskie kluby muszą wspólnie zdecydować, jaki styl gry chcą prezentować i do tego stylu należy dopasować szkolenie, od młodzieżowych akademii po przygotowanie trenerów – podkreśla hiszpański szkoleniowiec, który w 2005 roku zdobył z Liverpoolem Puchar Mistrzów.

Benitez zaznacza też, że kluczowa dla angielskich zespołów powinna być konsekwencja w podejmowaniu decyzji dotyczących taktyki i systemu gry. – Nie można grać jak Barcelona, nie mając w składzie Xaviego, Iniesty i Messiego. Kluby powinny wybierać odpowiedni dla siebie styl gry, wprowadzać go we wszystkich grupach wiekowych i trzymać się go niezależnie od tego, kto jest trenerem – uważa Hiszpan.

Reprezentacja Anglii w niedzielę pożegnała się z turniejem Euro 2012. Podopieczni Roya Hodgsona po bezbramkowym remisie w regulaminowym czasie gry i dogrywce, przegrali z Włochami w konkursie rzutów karnych.

Czytaj także: Gerrard nie zamierza rezygnować z kadry