Błochin w kropce. Kto zastąpi Szewczenkę?

Trener piłkarskiej reprezentacji Ukrainy Oleg Błochin przyznał, że największym kłopotem przed rozpoczynającymi się jesienią eliminacjami mistrzostw świata 2014 będzie znalezienie następcy dla Andrija Szewczenki, który zrezygnował z gry w kadrze po Euro 2012.

Zdjęcie Andrij Szewczenko i Oleg Błochin (fot. Getty Images)

– Nie mamy gotowego następcy „Szewy” – podkreślił szkoleniowiec jednego z rywali biało-czerwonych w tych kwalifikacjach i wezwał ukraińskie kluby, by postarały się „dostarczyć mu do drużyny narodowej trochę świeżej krwi”.

Jak Messi, jak Ronaldo

35-letni Szewczenko strzelił dla Ukrainy 48 goli, w tym oba na mistrzostwach Europy, i jest jej najlepszym strzelcem w historii. Drugi w tej klasyfikacji Serhij Rebrow uzyskał ich 15.

– Myślę, że drugi Szewczenko szybko się nie objawi. Młodym ukraińskim napastnikom brakuje przede wszystkim intuicji i umiejętności, jakie on miał. A o doświadczeniu już nawet nie wspomnę. On był wyjątkowy, jak Messi czy Ronaldo. To dla nas wielka strata – zaznaczył Błochin.

Selekcjoner chce, by jego drużyna grała ofensywnie, a do tego potrzebuje napastników. – Tylko Hiszpania może sobie pozwolić na atakowanie bez napastników w składzie – podkreślił.

Błochin zwrócił uwagę, że wiele zależeć będzie od ukraińskich klubów, które odpowiadają za szkolenie młodzieży. – Musimy produkować więcej zawodników wybitnych i kompletnych. Takich, którymi zainteresowany byłby AC Milan, jak to było w przypadku Szewczenki – stwierdził.

Ukraina z dorobkiem trzech punktów zajęła trzecie miejsce w grupie D mistrzostw Europy i – podobnie jak Polska – nie awansowała do ćwierćfinału. Po odpadnięciu z turnieju z gry w kadrze zrezygnował nie tylko Szewczenko, ale i inny napastnik Andrij Woronin.

Rywalami Ukrainy i Polski w grupie H eliminacji MŚ 2014 będą Anglia, Czarnogóra, Mołdawia i San Marino.

Czytaj również: Szewczenko przebiera w ofertach