Niemiecka prasa: Loew winny porażki

Niemiecka prasa krytykuje w piątek trenera piłkarskiej reprezentacji Joachima Loewa, oceniając, że jego złe decyzje dotyczące rozstawienia zawodników w czwartkowym meczu z Włochami w półfinale Euro 2012, przesądziły o porażce 1:2 (0:2) i odpadnięciu z turnieju.

Zdjęcie Niemiecka prasa nie zostawiła suchej nitki na Joachimie Loewie (fot.Getty Images)

"Poplątani! Czy Jogi Loew jest winien wyeliminowania z ME?" – pyta dziennik "Bild". "Jego ustawienie znów było niespodzianką i na końcu okazało się klapą!" – napisano w gazecie. "Jogi Loew znów poniósł porażkę na wielkim turnieju".

Także magazyn sportowy "Kicker" krytykuje decyzje trenera. "Właściwie wszystko wydawało się już ustalone. Finałowy mecz przeciwko broniącej tytułu Hiszpanii na Euro 2012 był tak blisko. Szansa na pokonanie, już nie tak potężnie odstającego od reszty, mistrza świata i Europy oraz zdobycie pierwszego od 16 lat tytułu, już dawno nie była tak wielka" – skomentował w internetowym wydaniu.

Według "Kickera" wystawienie Toniego Kroosa, który wraz z Mesutem Oezilem mieli powstrzymać centralnych piłkarzy przeciwnika, Andrea Pirlo i Daniele de Rossiego, zniszczyło dotychczasową równowagę jedenastki Loewa zarówno na boisku jak i w głowach.

Loew "przeplanował" grę

Także "Sueddeutsche Zeitung" ocenia, że Loew za bardzo "przeplanował" grę. "Ten wzór przebiega przez cały jego dorobek jako trenera reprezentacji narodowej. Zaczęło się od MŚ w 2006 r., gdy jeszcze pracował u boku trenera Juergena Klinsmanna i reprezentacja odpadła w półfinale po meczu z Włochami. Kontynuacja w 2008 r. na ME: przegrana z Hiszpanią 0:1, bez szans. Dwa lata temu na półfinale MŚ w RPA Niemcy oddali tylko jeden strzał na bramkę Hiszpanów. Ta seria nasuwa pytanie, które stawiano już przed rozpoczęciem ME: Loew jest skrupulatnym fachowcem, kombinatorem, wynalazcą, ale czy jest kimś, kto nadaje się na turniej? Kto przyniesie tytuł?" – można przeczytać w "SZ".

Dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" ocenia, że Loew nie znalazł odpowiedzi na wyzwanie, jakie rzucił mu trener Włochów Cesare Prandelli. "Kompletna zmiana ustawienia w ofensywie spełzła na niczym. Nadzieja na ukoronowanie jego generacji piłkarzy jest coraz mniejsza" – pisze "FAZ". "Do MŚ w 2014 r. aktualne będzie pytanie, jak zespół i trener poradzą sobie z tym, że nie mogą wygrać decydujących meczów, nawet w zaawansowanym i dojrzałym składzie" – dodaje gazeta.

Czytaj także: Włoska prasa: magiczna noc w Warszawie