Cruyff niezadowolony z wyboru van Gaala

Ikona holenderskiej piłki nożnej Johan Cruyff skrytykował powołanie Louisa van Gaala na trenera reprezentacji narodowej tego kraju.

Zdjęcie Wybór van Gaala budzi kontrowersje (fot. Getty Images)

– Czy to jest dobre czy złe rozwiązanie zależy od przypadku, a taki nie powinien mieć miejsca – powiedział Johan Cruyff w wywiadzie dla poniedziałkowego wydania gazety ”De Telegraaf”.

Jednym z argumentów przeciwko van Gaalowi jest to, że nie potrafił ze swoimi podopiecznymi wywalczyć awansu do mistrzostw świata w Korei Południowej i Japonii w 2002 roku.

W ubiegłym tygodniu Holenderski Związek Piłki Nożnej powierzył funkcję trenera pierwszej reprezentacji Louisowi van Gaalowi, który po nieudanym występie drużyny w Euro 2012 zastąpił Berta van Marwijka.

Poprzednio Cruyff, który specjalnie nie przepada za van Gaalem, uniemożliwił objęcie przez niego ponownie funkcji trenera Ajaksu Amsterdam, w którym przepracował jedenaście lat. Nowy trener holenderskich kadrowiczów szkolił w karierze także FC Barcelonę (w latach 1997-2000 i 2002-2003) oraz do ubiegłego roku przez dwa sezony Bayern Monachium.

Van Gaal rozpocznie pracę z reprezentacją Holandii 1 sierpnia, a pierwszym sprawdzianem będzie mecz z Belgią, po którym rozpoczną się kwalifikacje do mistrzostw świata w 2014 roku w Brazylii.

Czytaj także: Deschamps nowym selekcjonerem Francji!